Dlaczego jesteś biedny?


Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego jesteś biedny? Co wpływa na to że żyjesz od pierwszego do pierwszego, a szyldy z "super" pożyczkami przyciągają Twój wzrok? Być może problem leży w Twoim postępowaniu i podejściu do pieniędzy? 

W tym artykule przeczytasz co wpływa na to że ludzie są biedni. Jest to lista prawdopodobnych przyczyn, gdyż u każdego powód może być inny. Dlatego podejdź do tego z przymrużeniem oka i zastanów się czy u Ciebie poprawa tych aspektów może odwrócić finansowe losy. 

1. Brak motywacji i ambicji 

Wystarczy Ci obecna finansowa w jakiej się znajdujesz? To okej, jednak co się stanie jak spróbujesz mieć więcej? Może warto spróbować. 

Postaw sobie cele, na początku małe i dąż małymi krokami do większych. Nic tak nie napędza do działania jak jasno postawiony cel do osiągnięcia. To pobudza wyobraźnie pokazując co się może stać, jeśli dasz od siebie chociaż trochę więcej niż do tej pory. 

2. Błędne myślenie na temat bogactwa 

To że ktoś doszedł do czegoś i ma pieniądze, to nie znaczy, że jest złodziejem. Pieniądze nie powodują zła na świecie, one są tylko przedmiotem, elementem wymiany handlowej. Zacznij traktować pieniądze 

Skończ również z postawą roszczeniową. To że żyjesz to nie znaczy że Ci się cokolwiek należy. Samo oddychanie i leżenie na kanapie nie zrobi z Ciebie człowieka bogatego. 

Tylko Ty odpowiadasz za osiągane rezultaty i miejsce w którym teraz się znajdujesz. Twoja obecna sytuacja to wypadkowa ostatnich lat Twojego życia a nie ostatnich dni. 

Przeczytaj również: Zbuduj swój sukces (post wkrótce) 

3. Koncentracja na przeszłości 

Męczy Cię przeszłość, przestań o niej myśleć, czasu nie cofniesz. Wiadomo, łatwo powiedzieć, jednak trudno przestać myśleć o porażkach m.in. finansowymi. Jednak nic już z tym nie zrobisz. Lepiej zaplanuj przyszłość i zacznij myśleć co możesz zmienić, zamiast zastanawiać się nad rzeczami które się już wydarzyły. 

4. Brak dobrych nawyków 

Wprowadź w życie nawyki dotyczące oszczędzania, zarządzania budżetem, sport itp. Nawet chodzenie z listą na zakupy (może być w wersji elektronicznej), pozwoli Ci to nie wydawać pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. 

5. Brak celów i marzeń 

Przestań myśleć małymi kategoriami, wszystko jest możliwe. Skoro Elon Musk ma marzenie żeby skolonizować Marsa, a udało mu się już dużo osiągnąć w tym kierunku. To pokazuje, że ogranicza Cię tylko wyobraźnia! 

Stawianie celów nakierowuje Cię na odpowiedni tor, a podświadomie sam znajdujesz sposoby realizacji. 

6. Szanuj pieniądze 

Naucz się zarządzać pieniędzmi oraz oszczędzania. To jest tzw. szacunek do pieniądza. Dzięki któremu będziesz wiedział gdzie Twoje dochody się rozchodzą. 

7. Zarządzaj swoim czasem 

Nie bądź leniwy. Jeśli lubisz seriale to oglądaj w wersji angielskiej, dzięki czemu przy okazji będziesz uczył się języka. Co pozwoli Ci poszerzyć Twoje kompetencję co przyczyni się do wzrostu zarobków. 

Nie trać czasu na social media, ani na bezsensowne treści na Youtube. Dzięki temu znajdziesz więcej czasu na zdobywanie wiedzy, dodatkową pracę, lub będziesz szybciej wykonywał swoje zadania. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zwiększyć swoją produktywność przeczytaj artykuł: Jak zwiększyć swoją produktywność. 

8. Przestań mówić, zacznij robić 

Nie czekaj aż coś się stanie, zacznij działać. Nigdy nie będziesz wiedział wystarczająco dużo, ucz się w praktyce. 

Bywa w większości przypadków tak, że do rozpoczęcia np. inwestowania na giełdzie nie potrzebujesz eksperckiej wiedzy. Wystarczy działanie a wiedzę nadrobisz z czasem. Ważne by pracować mądrze i uczyć się na błędach, najlepiej innych ale też nie unikniemy swoich. 

9. Brak dodatkowego zarobku 

Twoje dochody opierają się głównie na Twojej pracy z etatu? Pomyśl jak stworzyć dochód pasywny, lub czasami weź dodatkową pracę. Ważne by dywersyfikować swoje źródła dochodu. 

10. Brak rozwoju 

Poszerzaj swoją wiedzę w zakresie swojego zawodu, inwestowania, tworzenia biznesów, a na pewno to zaprocentuje. Jeżeli nic nie robisz w tym kierunku to tak na prawdę zatrzymałeś się w miejscu. I godzisz się na obecną sytuację. 

To co wypisane zostało powyżej nie sprawi że na pewno staniesz się bogaty, lecz zwiększy znacznie na to szanse. Od siedzenia na dupie nikt nie został bogaty. Działaj, ucz się i rozwijaj oraz wprowadzaj dobre nawyki w życie, a ono stanie się lepsze i bliższe Twoim marzeniom. 

Należy jeszcze dodać, że w życiu zdarzają się różne sytuacje/wypadki. Dlatego też należy powiedzieć o tym, że bieda nie zawsze jest efektem lenistwa czy braku odpowiedniego postępowania, lecz efektem przykrych zdarzeń w życiu człowieka. Życie niestety jest nieprzewidywalne. Dlatego pomyślmy zanim kogoś źle potraktujemy.

Daj znać w komentarzu co o tym myślisz i czy się z tym zgadzasz!

Photo by Paco S on Unsplash

Prześlij komentarz

2 Komentarze