Motywacja kontra dyscyplinaZ czym kojarzy Ci się motywacja? Może gdy słyszysz to słowo, masz przed oczami siebie szukającego energii do wykonania zadania? 

Wielu ludzi chcę osiągnąć wymarzoną sylwetkę, rozwinąć biznes , a może zmienić coś w swoim życiu. Częstą wymówką jest brak motywacji, która jest niezbędna do ruszenia w wyznaczonym przez siebie kierunku.

Tak jak motywacja jest motorem rozruchowym działania, tak wypracowana dyscyplina, jest paliwem niezbędnym do dotarcia do mety. Przez wiele osób dyscyplina jest kojarzona typowo wojskowo, czyli źle. 

Jednak w tym artykule pokażemy Ci, że to właśnie DYSCYPLINA jest kluczem do sukcesu w dążeniu do postawionego celu. 

Motywacja i jej rodzaje

Motywacja jest rozległym zagadnieniem, które ma wyzwalać w nas chęć do działania. Motywacją nazywamy zbiór czynników skłaniających nas do działania, osiągania celów i rozwoju.

Wyróżniamy dwa rodzaje motywacji, wewnętrzną oraz zewnętrzną.

Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj motywacji, wpływa on na twoje emocje pozytywnie. Napewno kojarzysz filmik "Jesteś zwycięzcą" mimo nieudolnej próby celem autora było obudzenie w tobie chęci działania. Ten rodzaj motywacji używany jest przez menedżerów w celu poprawy produktywności oraz zaangażowania pracowników.

5 tricków na zwiększenie produktywności 

Motywacja zewnętrzna jak sama nazwa wskazuje skupia się na czynnikach pochodzących z zewnątrz, m.in. pieniądze, estetyczna sylwetka, sportowe samochody. Cechą charakterystyczną jest presja zewnętrzna motywująca do działania.

Ale co gdy brak nam motywacji, a siła przyciągająca nas do kanapy jest silniejsza od chęci działania? Na ratunek przychodzi nam dyscyplina!

Dyscyplina jako czynnik sukcesu

Lubimy słyszeć słowa rozgrzewające do działania, które dodają otuchy oraz siły w dążeniu do celu. Na pewno nie raz mieliście spadek energii, brak ochoty by wyjść gdziekolwiek. Jednak zrobienie treningu czy wykonanie zlecenia, był koniecznym krokiem do osiągnięcia postawionego celu. 

Właśnie to jest ta różnica pomiędzy motywacją, a dyscypliną. Przy wyrobionej dyscyplinie nie potrzebujemy już bodźców zewnętrznych. Tak wypracowana dyscyplina pozwala nam na nie zbaczanie z obranej ścieżki . W drodze do sukcesu każdemu zdarzają się gorsze dni, które możemy przezwyciężyć dyscypliną.

Dlatego warto rozwijać w sobie prawidłowy nawyk taki jak dyscyplina, który zmniejszy prokrastynację.

Podsumowanie:

Podsumowując ten wpis, pamiętajcie że wszystko zaczyna się od celu i chęci go zrealizowania, czyli motywacji. Podtrzymywanie jej jest ważnym zadaniem, aby nie porzucić marzeń. Potraktujcie to jak dorzucanie drewna w celu podtrzymania ognia. Jednak to dyscyplina pozwoli na konsekwentne podążanie do mety w chwili zwątpienia i braku chęci. 

Motywacja to przede wszystkim chęć działania, w późniejszym etapie przeradza się w dyscyplinę, która ciągnie ciebie do osiągania sukcesów. 

Jak myślisz trudne jest przejście z motywacji do dyscypliny? Daj znać w komentarzu czy ty również postrzegasz dyscyplinę jako klucz do sukcesu!

Photo by Fab Lentz on Unsplash

Prześlij komentarz

0 Komentarze