Jak zarządzać swoimi pieniędzmi dzięki metodzie 6 słoików?W szkołach wmawiają nam że ciężką pracą dojdziemy do bogactwa. Jednak zastanów się ile znasz osób, które tylko i wyłącznie ciężką pracą stały się bogate i nie muszą martwić się o swoje finanse. I nie neguje tutaj ciężkiej pracy, lecz to że nikt nas w szkole nie nauczył, co mamy zrobić z zarobionymi pieniędzmi. Nikt nie uczył nas jak zarządzać dochodami, a to właśnie od tego trzeba zacząć. Na początku drogi do finansowej wolności i bogactwa jest umiejętności zarządzania pieniędzmi. Ludzie bogaci nie są wcale inteligentniejsi niż reszta. Po prostu mają lepsze nawyki związane z zarządzaniem pieniędzmi. 

Z pomocą w tym temacie przychodzi znany biznesmen i mówca motywacyjny, oraz autor książki „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie” Harv Eker. Opracował on własną, bardzo prostą metodę która została nazwana z ang. Jars Money Management System, co przetłumaczeniu nazwano metodą 6 słoików. Jedna z zasad bogactwa z książki Harva Ekera brzmi „Nawyk zarządzania pieniędzmi jest ważniejszy niż ilość pieniędzy”. 

Metoda oparta jest na procentowym podziale naszych dochodów. Dzięki temu jest możliwa do zastosowania przez każdego. Jak nazwa wskazuje, metoda polega na podzieleniu swojego miesięcznego przychodu, na sześć części określających najważniejsze aspekty życia. 


Słoik nr 1 (10%) – inwestycje

Ten słoik służy do zbierania pieniędzy które posłużą do zwiększenia naszych dochodów. Zabronione jest ich wyciąganie na cel inny niż inwestycje! Ich przeznaczenie to tworzenie dodatkowych źródeł dochodu. Co miesiąc ląduje w nim 10% naszych zarobionych pieniędzy. Będą bardzo cenne w momencie znalezienia sposobu na ich pomnożenie. 

Dobrym rozwiązaniem dla osób które nie potrafią lub nie chcą inwestować, będzie wpłacanie co miesiąc tej kwoty na konto oszczędnościowe. Będą to bardzo małe zyski, rzędu kilku procent, jednak nie wymaga to żadnego wysiłku. 

Jeśli szukasz sposobów na zainwestowanie swoich pieniędzy, sprawdź 3 sposoby na inwestowanie.


Słoik nr 2 (10%) – przyjemności

W życiu ważna jest równowaga, także w finansach. Autor metody radzi, by stworzyć także słoik przeznaczony na przyjemności. Wszystkie pieniądze z tego słoika, co miesiąc musimy wydawać na swoje przyjemności. Uważam jednak, że nie zawsze 10% z naszej wypłaty pozwoli nam na spełnienie wystarczającej dla nas przyjemności. W takim wypadku radziłbym te pieniądze przechować na następny miesiąc i wtedy, podwojoną sumę wykorzystać na sprawienie sobie trochę radochy w życiu. Nie należy jednak zwlekać z wydawaniem kasy z tego słoika. Pozwoli nam to na utrzymanie poziomu satysfakcji z oszczędzania na dłużej. Nasza psychika zostanie zaspokojona. 

W końcu coś od życia nam się należy. Sposobów na wydanie tych pieniędzy jest mnóstwo, od wyjścia do kina, masażu, pobytu w spa, po wypożyczenie sportowego samochodu. Myślę że już sami wiecie co wam sprawia przyjemność i nie muszę w tej kwestii pomagać. Nie ograniczajcie siebie i swojej wyobraźni w wydawaniu pieniędzy z tego słoika. 


Słoik nr 3 (10%) – większe wydatki

Tutaj lądują pieniądze, które przeznaczamy na dużo większe wydatki, typu wycieczka, nowy rower, komputer a nawet samochód. Te pieniądze pomogą nam w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak awaria niezbędnego sprzętu AGD (pralka, lodówka). Tutaj w grę wchodzi już konsekwencja w oszczędzaniu i odkładanie odpowiedniej sumy każdego miesiąca, bez wydawania jej przez dłuższy okres. Ten „słoik” jest bardzo istotny, gdyż właśnie w sytuacjach kryzysowych, ludzie zaciągają niepotrzebne kredyty. Wrzucając co miesiąc 10% zabezpieczymy się na takie ewentualności. 


Słoik nr 4 (10%) – edukacja

Metoda ta również uwzględnia odkładanie pieniędzy na edukację, swoją lub innych członków rodziny. W przypadku zakupu pojedynczej książki odkładane 10% może wystarczyć. Jednak w sytuacji gdy będziemy chcieli kupić drogi kurs, przyda się znowu zbieranie pieniędzy przez dłuższy okres. Nasz rozwój jest bardzo istotny dla naszego życia prywatnego jak i z zakresu finansów. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć co ma wpływ na naszą wiedzę z z dziedziny finansów polecam wpis na temat Inteligencji finansowej


Słoik nr 5 (50%) – opłaty stałe

Jest to grupa skupiająca najważniejsze wydatki naszego życia. Znajomość naszych stałych opłat jak czynsz, media itp. jest ważnym aspektem dbania o domowy budżet, oraz są to nieuniknione opłaty które każdy ponosi każdego miesiąca. Do tego "słoika" zaliczamy również zakupy spożywcze, opłaty za zajęcia sportowe, czy inne aktywności takie jak lekcje gry na instrumencie. 

Jeśli 50% przeznaczanych przez Ciebie pieniędzy nie wystarczy, bo np. Twoje wydatki stałe wynoszą 70%, warto poszukać różnego rodzaju oszczędności i zredukować nasze wydatki. Polecam usiąść z kartka papieru i rozpisać wszystkie nasze wydatki i spróbować zmniejszyć niektóre z nich. To pokaże czy nie płacimy np. za usługi z których nie korzystamy, lub płacimy za dużo za telewizję. Warto również poszukać dodatkowych źródeł dochodu. 


Słoik nr 6 (10%) – dla innych

Do tego słoika odkładamy pieniądze, które przeznaczymy na prezenty dla bliskich w ich urodziny, czy, różnego rodzaju święta, lub podarunki w przypadku zaproszenia na wesela, parapetówki i tego typu podobne wydarzenia. Warto też część tych pieniędzy przeznaczyć na akcje charytatywne i podzielić się nimi z potrzebującymi. Pamiętajmy że dobro zawsze do nas wraca. Jeśli tak nie uważasz, to samo uczucie zrobienia dobrego uczynku pozwoli Ci mieć dużo lepszy humor. 

Oczywiście słoiki to tylko sposób na zobrazowanie tej metody. Warto swoje pieniądze przechowywać w innym miejscu. Polecam otwarcie kilku rachunków na koncie bankowym, i co miesiąc przelewanie na nie pieniędzy. Myślę, że w banku będą bezpieczniejsze niż w słoikach. 

Teraz już wiesz jak zarządzać pieniędzmi i jak je kontrolować, niczym milioner. Zapamiętaj, że albo Ty będziesz kontrolować pieniądze, albo pieniądze będą kontrolować Ciebie, wybór chyba jest prosty. 

By zarządzać w ten sposób pieniędzmi nie musisz mieć ogromnych dochodów. Nawet jeśli masz 10 zł to weź te pieniądze i zacznij nimi zarządzać, wyrób w sobie nawyk, który pomoże Ci osiągnąć wolność finansową. Nie chodzi o to jakie ma się dochody, ponieważ nawet ludzie którzy zarabiają ogromne sumy popadają w długi i nigdy nie mają pieniędzy, ponieważ nie potrafią nimi zarządzać. Naucz się zarządzać małymi sumami, a pozwoli Ci to się wzbogacić i nauczy obracać dużymi kwotami. 

A czy ty korzystasz z tego modelu lub może masz inne sposoby? Napisz w komentarzu co myślisz o zaprezentowanej metodzie lub podziel się swoimi sposobami. Photo by Kody Gautier on Unsplash

Prześlij komentarz

0 Komentarze