Inteligencja finansowa, czyli wiedza na temat obrotu pieniędzmi


Dlaczego wielu ludzi żyje od pierwszego do pierwszego dnia każdego miesiąca? Dlaczego wiele osób, mimo zarabiania dużo powyżej kwoty, jaką muszą przeznaczyć na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb i opłacenia rachunków, wiecznie żali się że nie ma pieniędzy lub zaciąga kolejne kredyty i pożyczki? Odpowiedź jest prosta, Ci ludzie nie potrafią zarządzać swoimi finansami. Inaczej mówiąc, ich inteligencja finansowa jest na niskim poziomie.

Inteligencja finansowa to wiedza z zakresu szeroko pojętych finansów, od oszczędzania, aż po inwestowanie. Praca nad tą cechą pozwala na zwiększenie swojej świadomości w dziedzinie zarządzania pieniędzmi. To pozwoli na znalezienie błędów jakie popełniamy wydając lub inwestując nasze ciężko zarobione pieniądze.

Każdy z nas może pogłębiać swoją inteligencję finansową i stać się osobą bardziej świadomą zarządzając swoim kapitałem. Na szczęście nie jest to wiedza zarezerwowana wyłącznie dla elit i ludzi bogatych. Wręcz jest to dziedzina wskazana dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy zasobności portfela. 

Co wpływa na inteligencje finansową

Aby nasza inteligencja finansowa wzrastała należy zdobywać wiedzę m.in. z dziedzin jak:

Oszczędzanie

Bo to właśnie tutaj wszystko się zaczyna, a ja bym to określił jako fundament finansowej wolności. Ponieważ, gdy potrzebujemy kupić lub zainwestować w coś co kosztuje więcej niż równowartość naszej jednej wypłata, to skąd mamy wziąć na to pieniądze? Nie chcemy przecież brać kolejnych pożyczek. Nawet jeśli cena byłaby równa naszemu miesięcznemu dochodowi to nie jesteśmy w stanie wydać wszystkiego, gdyż musimy za coś żyć. Nawet osoby zarabiający ogromne sumy, często narzekają na stan swojego konta, gdyż nie potrafią odpowiednio gospodarować pieniędzmi. Ponad to, zaoszczędzone pieniądze można zainwestować i pomnażać. Jednak jest to wyższy poziom inteligencji finansowej.

Zarządzanie budżetem domowym

Warto przyjrzeć się swojemu domowemu budżetowi i sprawdzić za co płacimy każdego miesiąca. Często nasze finansowe problemy można wyeliminować łatając dziury w domowym budżecie. Jednak by to zrobić trzeba wiedzieć jak to zrobić. Może się okaże, że możemy zaoszczędzić np. 30zł rezygnując z kanałów, których nie oglądamy w tv, lub znajdziemy tańszą ofertę na telefon czy internet. Może 30zł to nie jest dużo ale w skali roku daje 360zł. Sami wybierzcie na co byście wydali te pieniądze. Może to będą książki na temat finansów a może wyjście do kina z rodziną.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat zarządzania budżetem, zapraszam do przeczytania wpisu na temat metody 6 słoików.

Odróżniania zachcianek od potrzeb

Ciągle chodzicie zmartwieni o to czy Ci wystarczy do pierwszego? Ale nowy model telefonu czy inny gadżet już kupiony mimo że ten który posiadasz był całkiem dobry. Nie mówię tutaj o byciu sknerom i żałowaniu sobie wszystkiego, od tej skrajności też trzeba uciekać. Trzeba mieć coś za ciężką pracę, jednak czasami warto zastanowić się nad tym czy nie lepiej odłożyć zakup nowego telefonu na później. Spać spokojnie w nocy bez strachu że komornik zrobi nam „wjazd na chatę” bo nie będziecie mieli na zapłacenie rachunków.

Na inteligencję finansową wpływają jeszcze takie umiejętności jak, umiejętność inwestowania czy zabezpieczenia swojej przyszłości. Jednak nie ma co od razu pchać się na siłę na głęboką wodę, zacznijmy małymi krokami. Jest jeszcze jedna cecha, którą według mnie warto w sobie rozwijać w życiu, nie tylko w sferze finansowej, mianowicie jest to konsekwencja.

Konsekwencja i determinacja

To konsekwentne działanie pozwala nam dojść do naszych celów. Od razu nikt nie stanie się finansowym ekspertem od giełdy czy inwestowania w nieruchomości. To samo tyczy się inteligencji finansowej. Należy konsekwentnie i z determinacją zdobywać wiedzę z zakresu finansów, by zniknęły problemy związane z pieniędzmi.

„Konsekwencja to klucz do sukcesu”

Nawet, jeśli zdarzy się że wygrasz na loterii ogromne pieniądze to przyda Ci się wiedza z zakresu zarządzania finansami. Mądre gospodarowanie wygraną pozwoli Ci na cieszenie się pieniędzmi przez długi czas, a nawet ich pomnożenie. Większość szczęśliwców traci swoje wygrane w przeciągu trzech lat, nie bądź jak oni.

Podsumowując ten wpis, mam nadzieję że zachęciłem Cię chociaż do zastanowienia się nad swoimi finansami. Jeśli natomiast zmotywowałem Cię do pogłębiania wiedzy na temat wykorzystywania pieniędzy, to bardzo się cieszę i życzę wytrwałości.

Napisz w komentarzu co Ty myślisz na temat inteligencji finansowej i co według Ciebie składa się na nią? Może masz pomysły jak ją rozwijać? Podziel się swoją opinią.

Photo by William Iven on Unsplash

Prześlij komentarz

0 Komentarze